pasywny dochód

Choć sposobów na pasywny dochód jest nieskończona ilość, zależna w zasadzie jedynie od kreatywności, opiszę kilka, które w moim odczuciu są najpewniejsze w kwestii stosunkowo szybkiego wygenerowania dochodu:

– nieruchomości,

– dobrze zorganizowany biznes wiedzowy online,

– dobrze zorganizowany biznes wysyłkowy,

– vending (maszyny sprzedające).

 

Jedynie z tym ostatnim punktem nie miałam nic wspólnego.

W ramach każdej z powyższych dziedzin można zarobić się po uszy (wiem, testowałam), lub pójść po rozum do głowy i mądrze wszystko ubrać w procedury i zorganizować.

O jedno Cię proszę na tym etapie – odrzuć dotychczasowe ograniczenia mentalne, które przez x życia zdążyłaś już sobie wypracować. Przykład: jeśli Twój umysł jedynie zeskanował wyraz „nieruchomości” i przerzucił je w umyśle do katalogu „tylko dla bogatych” – to właśnie zadziałało ograniczenie.

A to w niczym nie pomaga.

Pokrótce napiszę Ci więcej o każdym punkcie, a dopiero potem zastanawiaj, się o jakiej dziedzinie masz ochotę dowiedzieć się więcej.

1)Nieruchomości

  • wynajem nieruchomości własnych

Jak wspomniałam nie musisz być bogata, by tu zacząć. Budowę biznesu w nieruchomościach niekoniecznie trzeba zacząć od zakupu nieruchomości za własne środki. Można skorzystać z kredytu, nawet do 90% nieruchomości, przy czym uwaga: jeśli po zapłacie raty i innych kosztów zostaje Ci 100-300zł – to nie jest dobry biznes. Ja staram się by została mi kwota równa przynajmniej wysokości raty i to po opłaceniu już firmy zarządzającej.

Tak czy inaczej – zdolność kredytowa to cenny zasób, jeśli tylko nie balansujesz z nim na krawędzi opłacalności.

Wynajem może być długo lub krótkoterminowy (czyli na wiele miesięcy lub krótkie wizyty). Każdy z nich ma swoją specyfikę, również podatkową.

 

  • Wynajem nieruchomości cudzych (podnajem)

Biznes możesz zorganizować również korzystając z nieruchomości właścicieli, którzy Ci zaufają, a sami nie mają ochoty na wynajem najemcom – konsumentom. Z Tobą podpisują umowę jako firmą (wymóg konieczny), a Ty dzięki swojej eksperckiej wiedzy zwiększasz zyskowność mieszkania na tyle, by finansowo wszyscy byli zadowoleni – i właściciel i Ty. W efekcie najemcy są na Twojej głowie – chyba, że dodasz do łańcuszka jeszcze jeden element: firmę zarządzającą. Ja właśnie tak to rozwiązuję. Oczywiście bardzo istotne są relacje i wzajemne zaufanie. Zaufaj intuicji, dodaj dobre umowy – i działaj. Świat jest pełen wartościowych ludzi, którzy chętnie zrobią z Tobą biznes – który każdej ze stron się opłaci!

 

2) Biznes wiedzowy online

Mój jest dość świeży, a i tak dzień po dniu pozytywnie mnie zaskakuje.

„Jaka jest Twoja supermoc?” To pytanie popchnęło mnie do przodu, gdy szukałam spójności oraz „kropki nad i”.

I prawda jest taka, że jeśli oddasz innym ze swojego świata coś wartościowego – na pewno znajdziesz zainteresowanych. Jeśli nie będziesz udawać, a faktycznie dzielić się częścią swojej codzienności – trafisz do osób, które akurat potrzebują tego, co udostępniasz.

 

I – wbrew pozorom – to jest ta trudniejsza część. Ta druga, techniczna, zaczynająca się od „jak postawić bloga” jest prosta jak konstrukcja cepa. Udowodnię Ci to – mój kurs blogowy już wkrótce 😊

 

Ten biznes nie jest wbrew pozorom bardzo pasywny  – ale możesz czynić go pasywnym na dłuższe okresy czasu. Jeśli jednak wybierzesz dziedzinę, która naprawdę jest częścią Ciebie – dzielenie się nią nie powinno męczyć.

 

3) Biznes wysyłkowy

Tu też świat się zmienił – gdy tworzyłam moją firmę produkującą gry, o wszystko musiałam zadbać sama – od konfekcjonowania, poprzez magazynowanie, wysyłkę i sprzedaż. W końcu po 8 latach, tak mnie to zmęczyło, że sprzedałam biznes.

Obecnie, gdy zaczniesz sprzedawać cokolwiek (czy Twój własny produkt, czy cudzy), możesz korzystać z magazynów dropshippingu i zajmować się tylko sprzedażą. Automatyzacja i procedury – to coś co ułatwia życie. Jeśli zatem stworzysz mechanizm, gdzie 100zł wydane na reklamę da Ci 150zł czystego zysku – pozostaje Ci tylko doglądanie.

Tego nie da się porównać z pracą, którą miałam do wykonania wcześniej! Nawet nie musisz być na miejscu, by skontrolować swój biznes!

 

4) Maszyny vendingowe

Automaty sprzedające kawę, herbatę i milion drobiazgów są potrzebne, jako konsumenci przyzwyczailiśmy się do nich. Znalazłam informację, że w 2018 roku aż 59% Polaków korzystało z takiego automatu choć raz w miesiącu, a 25% raz w tygodniu!

Pamiętaj, że tylko od wyobraźni i wykreowania potrzeb zależy co będzie sprzedawał Twój automat. Choć nigdy nie zdecydowałam się na inwestycję, zastanawiałam się kiedyś nad maszyną przy cmentarzu, sprzedającą znicze. Nie zdecydowałam się wówczas – uznałam, że maszynie grozi dewastacja z rąk lokalnych sprzedawców zniczy 😉 Teraz – może jest już inaczej?

 

To naprawdę sama ociupinka sposobów na mniej lub bardziej pasywne zarabianie.

By udowodnić, że tylko wyobraźnia nas ogranicza, podsunę Ci wizję ulicznego żebraka, który również zorganizował sobie dochód pasywny. Gdy miał już dość czekania w jednym miejscu, zostawił przy kapeluszu na pieniądze kartkę z napisem „Invisible man” (niewidzialny człowiek) – i poszedł tam gdzie miał ochotę 😊

 

Gdy to zobaczyłam (jedynie na zdjęciu niestety) uznałam, że to bardzo kreatywne 😉

Nie ograniczaj się więc i Ty!