Transkrypt:

Dziś mam dla Ciebie megapetardę!

Wiedzę, która może sprawić, że całkowicie zmienisz swoje podejście do życia, aktywności i wyborów, które podejmujesz.

Wiedza pochodzi z bloga Wait But Way Tima Urbana. Wybrałam ją jako temat tej prezentacji, bo sądzę, że świadomość jaką zyskasz, może zmotywować Cię do pożądanych zmian, wręcz w niewiarygodny sposób!

Relacje – to coś co nadaje sens naszemu życiu.
Nawet relacje jednak podlegają bezwzględnej statystyce.

Czy wiesz, że w momencie gdy kończysz szkołę średnią, spędziłaś już średnio 93% całego czasu, jaki masz do dyspozycji ze swoimi rodzicami?

Na całą resztę życia zostało Ci marne 7%. Nawet zakładając, że w USA, gdzie mieszka Tim Urban rodziny spotykają się rzadziej i nasze polskie statystyki wyglądają korzystniej – czy Twoja osobista sytuacja faktycznie jest lepsza? Warto się nad tym pochylić.
I w drugą stronę: jeśli masz dziecko, które właśnie zdaje maturę i za parę miesięcy wyjedzie na studia do innego miasta – macie za sobą ponad 90% wspólnego czasu.

To samo dotyczy przyjaciół: w szkole średniej, w ciągu 4 lat spotkałaś się z przyjaciółmi jakieś 700 razy. Obecnie, gdy mieszkacie w różnych miastach, a może i krajach, jesteście w ostatnich 7%. Wczoraj, czyli dzień przed tym nagraniem (ale nie myl z publikacją), nie znając jeszcze tych materiałów, spędziłam z moją przyjaciółką i jej psem oraz moimi dziećmi i moim psem – caały dzień. Nie pamiętam kiedy ostatnio spędziłyśmy tyle czasu. Powiem Ci, że teraz, gdy WIEM jakie są fakty, tym bardziej jestem wdzięczna za ten czas! I czuję w nim jeszcze większą wartość, a także potrzebę, by jednak przechytrzyć tę statystykę i udowodnić, że może być lepiej!

Czy masz rodzeństwo? Również tu może być podobnie. Jeśli jesteś dorosła, mieszkacie już w różnych domach, nie zostało Wam wiele czasu.

Dlaczego to wszystko przytaczam?

Przecież te statystyki są tragicznie dołujące! Np. dlatego, że być może nie ma w Tobie zgody na takie proporcje.

I w momencie gdy dowiesz się o nich, zmienisz swoje podejście do planowania życia. I zwyczajnie zmienisz ten schemat.

Dodam jeszcze, że założenia Tima Urbana są w moim odczuciu mocno niekompletne, brak tam danych np. ile mają lat Twoi rodzice w momencie Twojej wyprowadzki. No i zakładał on, że będziesz żyć 90lat. Czy spodziewasz się dożyć tego wieku? Średnia wieku kobiet w Polsce to niecałe 80 lat. Zatem założone 90 to nader optymistyczny scenariusz i przeznaczony tylko dla niektórych! Istnieje spore ryzyko, że nie będzie aż tak dobrze. Ale nie martw się! Ja jestem zwolennikiem podejścia, że warto posiadać nawet najgorszą wiedzę – i z niej korzystać. Wyciągać co najlepszego się da! Zatem posłuchaj, co dalej.

Co Ci pozostaje?

– podejmij świadomą decyzję odnośnie miejsca zamieszkania- ona wpłynie w prosty sposób na częstotliwość i regularność spotkań,
– miej jasne priorytety – takie priorytety, które ustaliłaś osobiście, a nie takie pozorne, które zgotowała Ci bezwładność życia,
– dbaj o jakość – pewnych rzeczy nie możemy przeskoczyć, ale z całą pewnością możemy wpłynąć na fakt, jak spędzimy ten wspólny czas. Czy będzie wartościowy? Czy będzie wart wspomnień? Z całą pewnością, jeśli obu stronom zależy – może taki być!

Relacje relacjami, ale ciekawe są też statystyki odnośnie książek. Wg danych z 2017 roku, 63% Polaków, nie przeczytało żadnej książki w ciągu roku. Tim Urban przyjął jednak założenie, że człowiek czyta: założył 5 książek na rok. Oznacza to, że jeśli masz 30 lat, a pożyjesz jeszcze 60, przed Tobą zaledwie 300 książek! 300 książek, z całego światowego księgozbioru! Jak policzyło Google w 2010 roku, w czasach nowożytnych zostało wydanych ponad 129 milionów książek! Jak więc wybrać jedynie 300 z nich?…

Pomyśl co jeszcze możemy przeanalizować:

– ile razy jeszcze wykąpiesz się w morzu?
– ile razy jeszcze zjesz w życiu pizzę?
– ile razy ktoś Ci powie DZIĘKUJĘ!?
– ile razy poczujesz dumę z podjęcia wyzwania?
– ile razy odwiedzisz nowe miejsce?
– ilu dobrych ludzi jeszcze poznasz?

To ćwiczenie uświadamia jak mało co… Życie trwa…. Teraz. Każda decyzja, każda minuta, decyduje o jego jakości! Więc… żyjmy! Świadomie! I cieszmy się życiem bardziej, dzięki wiedzy i świadomości. To naprawdę możliwe! Działaj!